Blog

Íme a tervezet: így változik jövőre a nyugdíjpénztári tagok helyzete!

2024-10-15
Hétfő este megjelent az önkéntes nyugdíjpénztárakról szóló törvény (Öpt.) változtatásának tervezete, melynek értelmében 2025-ben lehetővé tennék a nyugdíjmegtakarítások adómentes lakáscélú feltörését. Mutatjuk, pontosan mire készül a kormány!

Október 14-én este megjelent a kormany.hu-n az önkéntes nyugdíjpénztárak működését szabályozó 1993. évi XCVI. törvény változtatásának tervezete. A tervezet értelmében az önkéntes nyugdíjpénztárak az eddigiekhez képest kibővített funkciót kapnak.
 

A kormány által már augusztusban kilátásba helyezett változtatás lényege, hogy az eredetileg időskori megélhetés finanszírozására félretett megtakarításokat átmenetileg (egy éven keresztül) lakáscélokra is el lehet majd költeni. Akik élnek a lehetőséggel, ők mentesülnek mindennemű adófizetési kötelezettség vagy egyéb adminisztratív nehézség alól, amely ilyenkor normál esetben terhelné a megtakarítókat.
 

Terv szerint csak 2025-ben lesz nyitva az ajtó


A jogszabálytervezet alapján csak 2025. január 1. és 2025. december 31. között, azaz egy naptári éven keresztül lesz hatályos a szóban forgó lazítás. Ebben az időszakban tehát a pénztártagok különféle lakáscélokra is felhasználhatják majd az – egyébként meglehetősen rugalmatlanul hozzáférhető – önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításukat.
 

Ugyanakkor elvileg azt sem zárhatjuk ki, hogy a kormány olyannyira elégedett lesz a változtatás hatásaival, hogy valamikor a jövő év folyamán dönthet a lehetőség meghosszabbításáról. Ezt csak a jövőre kirajzolódó folyamatok ismeretében lehet majd megállapítani.
 

Milyen lakáscélokra lehet majd felvenni a megtakarítást?
 

A közzétett szövegezés az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások vonatkozásában az alábbi lehetőségeket nevezi meg támogatott lakáscélú felhasználásként:
 

  1. A hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvényben (Hpt.) meghatározott lakáscélú hitelszerződések önrészének megfizetése vagy törlesztése.
  2. A Magyarország területén fekvő, lakásként vagy lakóházként nyilvántartott ingatlan korszerűsítése, felújítása.


Ezen két kitétel alapján arra lehet következtetni, hogy a kizárólag saját megtakarításból lakást vásárlók nem tudják megtakarításukat az ÖNYP számlájukon elhelyezett összeggel kiegészíteni.


A lakáscélú felhasználás további feltétele lesz, hogy az érintett lakóingatlan a pénztártag (vagy házastársa vagy gyermeke) teljes vagy részleges tulajdonában álljon, vagy a hitelszerződés ilyen ingatlan megszerzésének céljából jöjjön létre.
 

Hogyan lehet majd igazolni a hiteltörlesztési célú felhasználást?
 

A hitel törlesztésének nyugdíjpénztár általi támogatása kétféleképpen lesz megvalósítható. Az egyik lehetőség, hogy a pénztártag „saját zsebből” törleszti a hitelt, majd bemutat erről egy, a bank által kiállított igazolást a pénztárnak, végül a pénztár kifizeti a tagnak a megfelelő összeget. (Ez nagyban hasonlítana a jelenleg is legális, egészségpénztári számlaegyenlegből történő lakáshitel-törlesztésre.) A másik lehetőség az lesz, hogy a nyugdíjpénztár közvetlenül a bank felé fizeti ki a pénztártag által kért összeget.
 

Milyen felújítási munkálatokat támogat a változtatás?
 

A jogszabálytervezet kifejezetten nevesíti azokat a munkálatokat is, amelyekről szóló számlák a felújítás és korszerűsítés címszavak alatt elszámolhatók lesznek.

Ezek az alábbiak:
 

  • fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló
    energiaforrások alkalmazását is
  • az épület külső szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési
    munkálatokat,
  • külső nyílászáró beépítése, cseréje,
  • tető cseréje, felújítása, szigetelése,
  • klímaberendezés beépítése, cseréje,
  • napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
  • lakás helyiségeinek belső fali- vagy padlóburkolatának készítése, cseréje, felújítása,
  • konyhai bútor vagy konyhai gép cseréje, beépítése,
  • akadálymentesítési munka.


Fontos, hogy az építési tevékenység teljesítését igazoló számláknak a pénztártag (vagy házastársa vagy gyermeke) nevére kell majd szólniuk.
 

Trükközésre nem lesz lehetőség!


Az október közepén megjelentetett jogszabálytervezet ügyel arra, hogy a pénztártagoknak ne legyen lehetőségük trükközni a számlaegyenleggel. Például sokaknak eszükbe juthatott, hogy az év vége közeledtével egyszeri nagyobb befizetésekkel feltornásszák a számlájuk egyenlegét, bezsebeljék a befizetésre járó 20%-os állami támogatást, majd pár hónap elteltével felvegyék a megtakarítást, és lakáscélra fordítsák azt.
 

Azonban erre a cselre nem lesz lehetőség, ugyanis a lakáscélú felhasználásra felvett összeg nem haladhatja meg a 2024. szeptember 30-án rögzített egyéni számlaegyenleget. Jó hír ugyanakkor, hogy már a 2024. utolsó három hónapjában kiállított számlák is finanszírozhatók lesznek, de a számlák benyújtása legkorábban 2025. január 1-én történhet majd.


Legfeljebb 3-szor lehet kifizetést kérni
 

Fontos még, hogy a pénztárnak 60 napja áll majd rendelkezésre a számlák ellenértékének kifizetésére, valamint egy pénztártag egy év alatt legfeljebb 3 alkalommal kérhet majd ilyen jellegű kifizetést. (Aki például 900 ezer forintos számlaegyenleggel rendelkezett 2024. szeptember 30-án, ő például elszámolhat 3 darab, egyenként 300 ezer forintos számlát, de 4 különböző alkalommmal, 4 darab, egyenként 200 ezer forintos számla elszámolására nem lesz lehetősége.)
 

Lényeges fejlemény továbbá, hogy a pénztári szabályozás lazításának keretein belül az Szja. törvény is módosul, oly módon, hogy rögzítse az önkéntes nyugdíjpénztári számlákról lakáscélra felvett kifizetések adómentességét.
 

A kormány nem számít költségvetési hatásra


A kormány tehát elkészült a korábban belengetett jogszabály szövegezésével, sőt, a tervezethez hozzáfűztek még egy meglehetősen szűkszavú (1 mondatos) indoklást is. Érdekesség, hogy a csatolt hatásvizsgálati lap szerint a tervezett módosításnak sem pozitív, sem negatív költségvetési hatása nem lesz, azaz olybá tűnik, mintha 0 forint plusz adóbevételre számítanának a pénztári lazítás következtében. A dokumentum azt ugyan rögzíti, hogy a piaci szereplők adminisztratív terhei növekedni fognak, de ennek mértékét szintén 0 forintban számszerűsíti.

(forrás: bankmonitor.hu)

Készülhet az ingatlanpiac: így lehet felhasználni a nyugdíjpénztári megtakarításokat!

2024-10-30

Íme a tervezet: így változik jövőre a nyugdíjpénztári tagok helyzete!

2024-10-15

Jogszabálymódosítás: üdülőre is felhasználható lesz a lakástakarék

2024-09-11

Ingatlanbefektetés: Milyen opciók közül választhatsz?

2024-09-06

Rekordot döntött júliusban a lakossági hitelezés

2024-09-03

Babaváró feltételek: házasságkötés gyorsan? Lehetséges ez?

2024-08-15

Csökentette a lakáshitelkamatait az OTP Bank

2024-08-09

Megjelent a tervezet: könnyebben kaphatunk Babavárót, CSOK Pluszt

2024-08-06

Mennyi a törlesztője augusztusban 20 millió Ft lakáshitelnek?

2024-08-02

Ősz elején módosíthatja a kormány a lakástámogatásokat

2024-08-01

Lakásvásárlók figyelem, megemelkedtek a földhivatali díjak

2024-07-31

Most vagy inkább később vegyek ingatlant? Mi várható a piacokon?

2024-07-30

Lakásvásárlás egyedülállóként, gyermek nélkül – Lehetetlen küldetés?

2024-07-22

Drágulnak a lakáshitelek, itt a kamatplafon vége – az OTP már lépett

2024-07-20

2024 első félévben több lakáshitelt vett fel a lakosság, mint 2023-ban egész évben

2024-07-19

Nyerő helyzetben van, aki most venne lakást. Tippek vevőknek és eladóknak!

2024-07-18

Történelmi csúcs: a CSOK Plusz húzza a lakáspiacot?

2024-07-17

Meghosszabbítják a gyermekvállalás határidejét a Babavárónál!

2024-07-08

Emelkednek a földhivatali ügyintézés díjai

2024-06-29

Mekkora hozamot lehet elérni a lakáskiadással? Lássuk a számokat!

2024-05-22

Novembertől életbe lépnek az új energiatanúsítvány szabályok – mutatjuk, mi változik

2023-10-31

Lakáshitel kamatplafon bevezetésére kérik a bankokat. Milyen hatása lehet ennek?

2023-10-04

Eladó ingatlana van,
vagy épp ingatlant keres?
Adja meg adatait és segítünk!

Az Adatkezelési tájékoztatót elolvastam és elfogadom.
Üzenet küldése