CSOK PLUSZ 2024

CSOK PLUSZ 2024

Miben segítünk Önnek CSOK+ igénylésnél?

 

  • Felmérjük a család pénzügyeit
     
  • Megvizsgáljuk a CSOK Plusz részleteinek, feltételeinek történő megfelelést
     
  • Felmérjük a család hitelképességét
     
  • Azonosítjuk az ingatlanvásárlási célhoz illeszthető optimális finanszírozási összetételt támogatás, támogatott hitel és piaci hitelek együttesét vizsgálva
     
  • Teljeskörűen lebonyolítjuk a támogatás és hiteligényléseket
     
  • Gyors és érthető válaszokat adunk a legbonyolultabb kérdésekre is.
     
  • Tesszük mindezt ingyen, mert a törvényi előírásoknak megfelelően Szakértőink bevétele a bankoktól származik (és ez, a bankoktól átvállalt munka után kifizetett kompenzáció a lakáshiteleknél teljes mértékben azonos minden bank esetében).
     

CSOK Plusz igénylésének folyamata
 

► Online tájékozódás
 

► Szakértői egyeztetés


► Ingatlan adásvételi szerződés
 

► CSOK Plusz igénylés beadása
 

► 30 napos elbírálási folyamat
 

► CSOK Plusz folyósítása (az ingatlan eladójának)


► CSOK Plusz törlesztés megkezdése



Mi a CSOK Plusz?
 

A Családi Otthonteremtési Kedvezmény legújabb eleme, a CSOK Plusz (szokták még CSOK+, CSOK +, vagy új CSOK néven is említeni) egy támogatott hitel gyermekvállalást tervező házaspároknak. Az új CSOK-kal különböző lakáscélokra vehető fel kedvezményes kamatozású jelzáloghitel, melynek összege a meglévő és vállalt gyerekek számától is függ.
 

Az új támogatott lakáshitel alapvető kondíciói

 

  • kamatozás: max. 3%-os fix kamat
     
  • futamidő: minimum 10 év, maximum 25 év
     
  • jelzáloghitel konstrukció, az állam elidegenítési és terhelési tilalmat jegyez be az ingatlanra
     
  • banki költségek: 0,75%, de maximum 300.000 Ft folyósítási díj és az értékbecslés költsége (jellemzően 40-50 ezer Ft) – ezen költségekből a bankok engedményt adhatnak
     
  • előtörlesztési díj: maximum 1%
     
  • az állam a kamatok és a költségek maximumát definiálta, így érdemi különbség lehet az egyes bankok ajánlatai között
     
  • a folyósítást követő első 12 hónapban csak a támogatott hitel kamatai fizetendők (a tőketartozás nem), ez közel 50 százalékkal alacsonyabb havi törlesztőt eredményez
     
  • az első gyermek születése után 12 hónapra a teljes törlesztés felfüggesztése kérhető
     
  • a második (új) gyermek megszületésétől 10 millió forinttal csökken a fennálló tartozás (minden gyermek után)
     

    Mennyi a CSOK Plusz összege?
     

    A CSOK Plusz minimálisan igényelhető összege 2,5 millió Ft. A felvehető összeg maximumát a már meglévő és a jövőben vállalt gyermekek együttes száma határozza meg (azzal a kitétellel, hogy háromnál több gyermek nem vállalható).

    Ha egy házaspár nem vállal gyermeket, vagy nem fogadnak örökbe, akkor nem vehetik fel az új otthonteremtési kedvezményt.


    Gyerekek számának hatása CSOK Plusz esetén
     

    Miért jó a CSOK+ ?
    Az elérhető, akár több tízmillió forintos pénzügyi előny
     

    Az otthonteremtési támogatások új eleme, a CSOK Plusz egy támogatott hitelként indul, mely a szerződés aláírását követően megszülető második gyermektől 10 millió forint tartozáselengedést is biztosít (minden újonnan született gyerek után). A CSOK Plusz fix, maximum 3 százalékos kamatozású hitel. Igen, a maximum 3% azt jelenti, hogy bizonyos esetekben a bankok versenyezni fognak az ügyfelekért és 3% alatti kamat is elérhető lehet.
     

  • A CSOK Plusz kamatozása tehát lényegesen kedvezőbb, mint a ma elérhető piaci lakáshiteleké (6-7% közötti kamatszint).
     
  • A tartozáselengedések a második újonnan született gyermektől pedig azt is eredményezhetik, hogy a család kevesebbet fizet vissza a banknak, mint amennyit felvett (ez a gyakorlatban negatív kamatot jelent).

     

    ►Példa: Meglévő gyerek nélkül, 3 gyerek vállalása - 50 millió CSOK Plusz felvétele
     

    Példánkban egy olyan család helyzetét mutatjuk be, mely a CSOK+ igénylésekor nem rendelkezik gyermekkel, viszont 3 gyermek születését vállalja a jövőben, így a maximális 50 millió forint CSOK Pluszt veszik fel. Feltételezett családunknál azzal számolunk, hogy a gyerekek a szerződés aláírását követően rendre a 24., 48. és 72. hónapban születnek meg:
     

    A család a törlesztést 125 ezer Ft/hó összeggel kezdi az első 12 hónapban. Ekkor még csak kamatot fizetnek. (Normál esetben egy hitelfelvételt követően minden hónapban fizetünk a banknak kamatot és tőketörlesztést is, ez azonban egy speciális kedvezményes konstrukció.)
     

    A 13. hónaptól megkezdődik a tőketörlesztés is, emiatt a havi törlesztőrészlet 244 ezer forintra emelkedik. Ez az összeg azonban még mindig sokkal kevesebb, mintha a család a piaci alapon felvett (6,75%-os) hitel 336 ezer forintos törlesztőrészletét fizetné.
     

    Az első gyermek születését (24. hónap) követően a házaspár él a 12 hónapos moratórium lehetőségével, azaz sem kamatot, sem tőkét nem fizetnek a banknak, majd ezt követően a korábbi havi törlesztőrészlettel kezdik meg újra a havi fizetéseket a banknak.
     

    A második gyermek születésénél (48. hónap) már nincs moratórium, viszont 10 millió forint elengedésre kerül a fennálló tartozásból és ennek megfelelően a havi törlesztőrészlet is arányosan lecsökken (244 ezer forintról 193 ezer forintra).
     

    A harmadik gyermek születésénél (72. hónap) ismét elengedésre kerül 10 millió forint a fennálló tartozásból, így a havi törlesztőrészlet 140 ezer forintra csökken és ezt követően már ennyi is marad a hitel teljes hátralévő futamideje alatt.
     

    Összességében a család az 50 millió forint támogatott hitelre 47,3 millió Ft-ot fizet vissza. A visszafizetés kisebb, mint a felvett összeg a 2 x 10 millió forintos tartozáselengedés miatt.
     

    Piaci hitel esetén (6,75%-os kamat mellett) a család 61,5 millió forinttal többet, azaz 108,8 millió forintot fizetne vissza a banknak.

    Az eredetileg 25 éves (300 hónapos) futamidő végül 27 évig tart, mert az első gyerek születésekor igénybe vett 1 éves törlesztési moratórium 2 évvel növeli meg a futamidejét (mivel a moratórium alatt felhalmozott kamat ellenére sem fizet többet a család a hiteltörlesztések újrakezdésekor, mint a moratórium előtt – a matematikai levezetéstől ezen a helyen terjedelmi korlátok miatt eltekintünk.)

    CSOK Plusz havi visszafizetés 50 millió Ft esetén

    CSOK Plusz összehasonlítása piaci hitellel 50 millió Ft esetén

     

    Példa 2.: Egy meglévő gyerek és egy jövőbeni gyerek vállalása - 30 millió CSOK Plusz felvétele
     

    Példánkban egy olyan család helyzetét mutatjuk be, melynek a CSOK Plusz igénylésekor már egy gyermeke van és további 1 gyermek születését vállalja a jövőben, így 30 millió forint CSOK Pluszt igényel. Feltételezett családunknál azzal számolunk, hogy a 2. gyerek a szerződés aláírását követően a 24. hónapban születik meg:
     

    A család a törlesztést 75 ezer Ft/hó összeggel kezdi az első 12 hónapban. Ekkor még csak kamatot fizetnek. (Normál esetben egy hitelfelvételt követően minden hónapban fizetünk a banknak kamatot és tőketörlesztést is, ez azonban egy speciális kedvezményes konstrukció.)
     

    A 13. hónaptól megkezdődik a tőketörlesztés is, emiatt a havi törlesztőrészlet 146 ezer forintra emelkedik. Ez az összeg azonban még mindig sokkal kevesebb, mintha a család a piaci alapon felvett (6,75%-os) hitel 201 ezer forintos törlesztőrészletét fizetné.
     

    Az első gyermek születését (24. hónap) követően a házaspár él a 12 hónapos moratórium lehetőségével, azaz sem kamatot, sem tőkét nem fizetnek a banknak, majd ezt követően a korábbi havi törlesztőrészlettel kezdik meg újra a havi fizetéseket a banknak.
     

    Összességében a család az 30 millió forint támogatott hitelre 44,8 millió Ft-ot fizet vissza. Piaci hitel esetén (6,75%-os kamat mellett) a család 20,5 millió forinttal többet, azaz 65,3 millió forintot fizetne vissza a banknak.
     

    Az eredetileg 25 éves (300 hónapos) futamidő végül 27 évig tart, mert a vállalt gyerek születésekor igénybe vett 1 éves törlesztési moratórium 2 évvel növeli meg a futamidejét (mivel a moratórium alatt felhalmozott kamat ellenére sem fizet többet a család a hiteltörlesztések újrakezdésekor, mint a moratórium előtt – a matematikai levezetéstől ezen a helyen terjedelmi korlátok miatt eltekintünk.)

    CSOK Plusz havi visszafizetés 30 millió Ft esetén
    CSOK Plusz összehasonlítása piaci hitellel 30 millió Ft esetén
     

    Kik vehetik igénybe, kinek jár a CSOK+ ?
     

  • Kizárólag házaspárok kaphatják meg a 2024-ben induló támogatott kölcsönt. (Egyedülállók, élettársak nem jogosultak rá.)
     
  • A házaspár hölgy tagja igényléskor nem töltheti be a 41. életévét. (Ezen szabálynál van egy kiskapu: 2025. december végéig akkor is megkaphatja a házaspár a kedvező kamatozású lakáshitelt, ha a hölgy idősebb. Ebben az esetben azonban elvárás, hogy már úton legyen a baba, pontosabban elérje a 12 hetes magzati kort.)
     
  • A kedvezmény igényléséhez legalább egy gyermeket kell vállalnia a családnak.
     
  • A házaspár mindkét tagjának büntetlen előéletűnek kell lennie.
     
  • A házaspár egyik tagjának sem lehet 5 ezer forintot meghaladó köztartozása. (Meglévő köztartozás rendezése után már beadható az igénylés).
     
  • Legalább a házaspár egyik tagjának minimum 2 éves TB jogviszonnyal kell rendelkeznie.
     
  • Banki hitelről lévén szó meg kell felelni a hitelintézet bírálati előírásainak is, vagyis hitelképesnek kell lennie a párnak.
     

    Mi felel meg az elvárt TB jogviszonynak?
     

    A CSOK Plusz feltételei közé tartozik az is, hogy az igénylő házaspár egyik tagjának legalább 2 éves folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie a kérelem benyújtásakor.


    Az alábbi jogviszonyok felelnek meg ennek az előírásnak:

  • Tbj törvény 6.§--a alapján biztosítotti jogviszony.
     
  • Hazai középfokú, vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerben folytatott tanulói jogviszony.
     
  • Külföldi felsőoktatási intézményben folytatott tanulói jogviszony.
     
  • Tbj törvény 4.§--a (11) pontja szerinti kiegészítő tevékenység folytatása.
     
  • A CSOK Plusz rendelet értelmében könnyítés, hogy legfeljebb 30 napos, egybefüggő megszakítás még elfogadható. Több ilyen kisebb megszakítás is lehet, ami fontos, hogy ezek a szünetek nem számítanak bele a 2 éves jogviszonyba. Hasonló a helyzet a jogviszony esetleges szüneteltetésével is: ez sem kizáró ok, de nem számít bele a 2 évbe. (Ha például valakinek három alkalommal volt egy-egy húsznapos megszakítása az elmúlt időszakban, akkor neki 2 év + 2 hónap múltat fognak nézni, hogy meglegyen a teljes két éve.)
     

    Ki kell ugyanakkor hangsúlyozni, hogy az igénylést megelőző 180 napban szigorúbb előírásokat szükséges teljesítenie az igénylőknek.
     

    Az igénylést megelőző 180 napra szigorúbbak a TB előírások
     

    Az igénylést megelőző 180 napos időszakra szigorúbb előírások érvényesek:
     

  • Magyar alkalmazotti vagy vállalkozói jogviszony szükséges. (A közmunkaprogramban való részvétel jelen esetben nem elfogadható.)
     
  • A Tbj törvény 4.§--a (11) pontja alapján végzett kiegészítő tevékenységeket is elfogadják.

     

    Ha valaki az igénylést megelőző 180. napon külföldi TB jogviszonyt igazol, akkor tőle csak az igénylést megelőző utolsó 90 napra lesznek elvártak a szigorúbb feltételek.
     

    Speciális szabályok vonatkoznak azon magyarokra, akik az igénylés beadásakor még külföldön dolgoznak.

     

    Magyarországon dolgozó, de külföldi TB jogviszonnyal rendelkezők
     

    Magyarországon dolgozó, de külföldi adóhatóság által biztosított magyar állampolgár is megfelel az elvárásoknak (rájuk néhány speciális további előírás is vonatkozik)

     

    Kikre nem kell alkalmazni a TB előírásokat?
     

    Néhányan mentesülnek a szabályok alól. Nem kell megfelelniük a TB jogviszonyra vonatkozó előírásoknak azoknak, akik gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesülnek, vagy megváltozott munkaképességű személynek minősülnek.

     

    Külföldön dolgozó magyarok
     

    Azon magyar állampolgároknak, akik 2 éves külföldi TB jogviszonyt igazolnak elegendő nyilatkozniuk arról, hogy a jövőben - CSOK Plusz szerződés megkötését követő 180 napon belül - magyar jogviszonyt létesítenek. Más, erre vonatkozó előírást nem kell teljesíteniük.

     

    Mikortól és hol igényelhető a CSOK Plusz hitel?
     

    2024. januárjától az összes kereskedelmi banknál, így a
     

  • CIB Banknál,
     
  • Erste Banknál,
     
  • Gránit Banknál,
     
  • K&H Banknál,
     
  • MagNet Banknál,
     
  • MBH Banknál,
     
  • OTP Banknál,
     
  • Raiffeisen Banknál,
     
  • UniCredit Banknál

    is elérhető az új városi CSOK, a CSOK Plusz. A konstrukció komplexitása (támogatás feltételei, piaci hiteltől eltérő jellemzők a törlesztési időszakban) érdemes bankfüggetlen szakértővel konzultálni.

    Szakértőink díjmentesen segítenek Önnek mindenben.
    Adja le érdeklődését telefonon vagy emailen keresztül!

SOMA INGATLAN

    Vas vármegye, Győr-Moson-Sopron vármegye
    +36 70 458-5290
    info@somaingatlan.hu

Eladó ingatlana van,
vagy épp ingatlant keres?

Adja meg adatait és segítünk!

Az Adatkezelési tájékoztatót elolvastam és elfogadom.
Üzenet küldése